Ammonium carbonate
| Price | USD1.00 |
| Packge | 1KG |
- Min. Order:1KG
- Supply Ability:25kg
- Time:2019-07-14
Product Details
- Product NameAmmonium carbonate
- CAS No.506-87-6
- EINECS No.208-058-0
- MFCH8N2O3
- MW96.09
- InChIKeyPRKQVKDSMLBJBJ-UHFFFAOYSA-N
- AppearanceSolidWhite to yellow
- storage temp. Store at RT.
- Water Solubility SOLUBLE
- Melting point 58 °C
- Boiling point 179.58°C (rough estimate)
- density 1.5
Selina595
| Ammonium carbonate Basic information |
| Product Name: | Ammonium carbonate |
| Synonyms: | diammoniumcarbonate(ammoniumcarbonate);hartshorn;carbonated’ammoniaque;carbonicacid,diammoniumsalt;crystalammonia;diammoniumcarbonate;Ammonium carbonate, ACS, NH3 30.0+%;Ammonium carbonate, Puratronic(R), 99.999% (metals basis) |
| CAS: | 506-87-6 |
| MF: | CH8N2O3 |
| MW: | 96.09 |
| EINECS: | 208-058-0 |
| Product Categories: | Industrial/Fine Chemicals;Inorganics;Ammonium Salts;Materials Science;Metal and Ceramic Science;Salts |
| Mol File: | 506-87-6.mol |
![]() |
|
| Ammonium carbonate Chemical Properties |
| Melting point | 58 °C |
| Boiling point | 179.58°C (rough estimate) |
| vapor density | 2.7 (vs air) |
| refractive index | 1.4616 (estimate) |
| storage temp. | Store at RT. |
| solubility | H2O: 0.1 g/mL at 25 °C, clear, colorless |
| form | Solid |
| color | White to yellow |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,508 |
| BRN | 3627235 |
| CAS DataBase Reference | 506-87-6(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Carbonic acid, diammonium salt(506-87-6) |
Company Profile Introduction
Henan CoreyChem Co., Ltd, based on the original Zhengzhou Cote Chemical Research Institute, be brave in absorbing highly educated talents & overseas returnees; actively responded to Zhengzhou City High-tech Zone Government’s Special Care Policy, reorganized and founded in National University of Science and Technology Park, which is a high-tech, stock enterprise of high-end chemical Custom synthesis;The park was created by the People's Government of Henan Province, and proved by Ministry of Education and the National Science & Technology, taking the construction mode of "many college a park, and common development", mainly depends on Zhengzhou University and Henan University’s scientific research and talent advantage to set up Universities, scientific research institute and enterprise scientific research achievements transformation platform, to make high-tech enterprises incubate, is the new high-tech talent gathering base, high and new technology industry enterprise radiation base, colleges and universities technological innovation base.
Henan Coreychem Co., Ltd, facing global High-tech pharmaceutical raw materials, high complex new type intermediates, fine chemicals custom synthesis, scale-up production and Rare chemicals trade. Corey have well-equipped machine, strong technical force and considerate marketing team service. We also have rich experience advantage in basic research, small scale process development, scale-up, industrial technology development & production and cost control.
Recommended supplier
- Khushi Dye Chem
- Ammonium Carbonate
- Inquiry
- 2025-09-23
- Canton Laboratories Private Limited
- AMMONIUM CARBONATE ACS10
- Inquiry
- 2025-09-23
- Destiny Chemicals
- Ammonium Carbonate Powder, Technical Grade
- Inquiry
- 2025-09-23
- Zama Chemical
- Ammonium Carbonate A.R., AR Grade
- Inquiry
- 2025-09-23
- NRS Chemicals LLP
- Industrial Ammonium Carbonate, Technical Grade, 25kg Bag
- Inquiry
- 2025-09-23
- Cynor Laboratories
- AMMONIUM CARBONATE LR 500 GM, 500gm Bottle
- Inquiry
- 2025-09-23
- AMS Enterprises
- Ammonium Carbonate
- Inquiry
- 2025-09-23
- Powder Pack Chem
- Ammonium Carbonate Powder
- Inquiry
- 2025-09-23
- Since:2014-12-17
- Address: No.967,15th Floor,Unit 7, Building 1, No.70 of DianChang Road, High-tech Development Zone, Zhengzho
INQUIRY

