Zirconyl chloride octahydrate
| Price | USD1.00 |
| Packge | 1KG |
- Min. Order:1KG
- Supply Ability:25kg
- Time:2019-07-14
Product Details
- Product NameZirconyl chloride octahydrate
- CAS No.13520-92-8
- EINECS No.603-909-6
- MFCl2H2O2Zr
- MW322.25
- InChIKeyIZYKRMGFEBSOSO-UHFFFAOYSA-L
- AppearanceCrystalline PowderWhite to light yellow
- density 1.91
- Melting point 400°C (dec.)
- Water Solubility SOLUBLE
- storage temp. Store at +15°C to +25°C.
- Boiling point 210°C
Selina567
| Zirconyl chloride octahydrate Basic information |
| Product Name: | Zirconyl chloride octahydrate |
| Synonyms: | ZIRCONIUM(+4)CHLORIDE OXIDE OCTAHYDRATE;ZIRCONIUM(+4)OXYCHLORIDE OCTAHYDRATE;ZIRCONIUM CHLORIDE BASIC;ZIRCONIUM CHLORIDE OXIDE OCTAHYDRATE;ZIRCONIUM DICHLORIDE OXIDE OCTAHYDRATE;ZIRCONIUM OXYCHLORIDE, HYDROUS;ZIRCONIUM OXYCHLORIDE OCTAHYDRATE;ZIRCONIUM OXIDE CHLORIDE, OCTAHYDRATE |
| CAS: | 13520-92-8 |
| MF: | Cl2H16O9Zr |
| MW: | 322.25 |
| EINECS: | 603-909-6 |
| Product Categories: | - |
| Mol File: | 13520-92-8.mol |
![]() |
|
| Zirconyl chloride octahydrate Chemical Properties |
| Melting point | 400°C (dec.) |
| density | 1.91 |
| storage temp. | Store at +15°C to +25°C. |
| solubility | H2O: soluble |
| form | Crystalline Powder |
| Specific Gravity | 1.91 |
| color | White to light yellow |
| PH | 1 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,10184 |
| Stability: | Stable, but may be moisture sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| CAS DataBase Reference | 13520-92-8(CAS DataBase Reference) |
| Safety Information |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-22-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-27 |
| RIDADR | UN 3264 8/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | ZH7250000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 2827 49 90 |
| HazardClass | 8 |
| PackingGroup | III |
Company Profile Introduction
Henan CoreyChem Co., Ltd, based on the original Zhengzhou Cote Chemical Research Institute, be brave in absorbing highly educated talents & overseas returnees; actively responded to Zhengzhou City High-tech Zone Government’s Special Care Policy, reorganized and founded in National University of Science and Technology Park, which is a high-tech, stock enterprise of high-end chemical Custom synthesis;The park was created by the People's Government of Henan Province, and proved by Ministry of Education and the National Science & Technology, taking the construction mode of "many college a park, and common development", mainly depends on Zhengzhou University and Henan University’s scientific research and talent advantage to set up Universities, scientific research institute and enterprise scientific research achievements transformation platform, to make high-tech enterprises incubate, is the new high-tech talent gathering base, high and new technology industry enterprise radiation base, colleges and universities technological innovation base.
Henan Coreychem Co., Ltd, facing global High-tech pharmaceutical raw materials, high complex new type intermediates, fine chemicals custom synthesis, scale-up production and Rare chemicals trade. Corey have well-equipped machine, strong technical force and considerate marketing team service. We also have rich experience advantage in basic research, small scale process development, scale-up, industrial technology development & production and cost control.
Recommended supplier
- Cynor Laboratories
- ZIRCONIUM OXYCHLORIDE Octahydrate LR (1kg)
- Inquiry
- 2025-09-23
- Rashtriya Chemicals & Fertilizers Ltd.
- Zirconyl Nitrate Hydrate CAS 14985-18-3
- Inquiry
- 2025-09-23
- Thirumalai Chemicals Limited
- Zirconyl Nitrate Dihydrate CAS 13826-66-9
- Inquiry
- 2025-09-23
- Since:2014-12-17
- Address: No.967,15th Floor,Unit 7, Building 1, No.70 of DianChang Road, High-tech Development Zone, Zhengzho
INQUIRY

