Tetrachloroethylene
| Price | USD1.00 |
| Packge | 1KG |
- Min. Order:1KG
- Supply Ability:25kg
- Time:2019-07-14
Product Details
- Product NameTetrachloroethylene
- CAS No.127-18-4
- EINECS No.204-825-9
- MFC2Cl4
- MW165.83
- InChIKeyCYTYCFOTNPOANT-UHFFFAOYSA-N
- AppearanceLiquidAPHA: ≤10
- Boiling point 121 °C (lit.)
- Melting point -22 °C (lit.)
- density 1.623 g/mL at 25 °C (lit.)
- storage temp. Store at +2°C to +25°C.
- Water Solubility Miscible with alcohol, ether, chloroform, benzene and hexane. Slightly miscible with water.
Selina554
| Tetrachloroethylene Basic information |
| Product Name: | Tetrachloroethylene |
| Synonyms: | carbonbichloride;caswellno827;Czterochloroetylen;czterochloroetylen(polish);Didakene;Dilatin PT;dilatinpt;Distillex DS4 |
| CAS: | 127-18-4 |
| MF: | C2Cl4 |
| MW: | 165.83 |
| EINECS: | 204-825-9 |
| Product Categories: | ACS and Reagent Grade Solvents;ACS Grade;ACS Grade Solvents;Amber Glass Bottles;Solvent Bottles;Solvent by Application;Solvent Packaging Options;Solvents;Anhydrous Solvents;Sure/Seal Bottles;Alkenyl;Building Blocks;Chemical Synthesis;Halogenated Hydrocarbons;Organics;Analytical Chemistry;NMR;Organic Building Blocks;Spectrophotometric Grade;Spectrophotometric Solvents;Spectroscopy Solvents (IR;UV/Vis);Infrared (IR) Spectroscopy;IR Solvents;IR Spectroscopy Solvents;Analytical Reagents;Analytical/Chromatography;Greener Solvent Alternatives;Solvent by Type;Spectroscopy;Standard Solution of Volatile Organic Compounds for Water & Soil Analysis;Standard Solutions (VOC) |
| Mol File: | 127-18-4.mol |
![]() |
|
| Tetrachloroethylene Chemical Properties |
| Melting point | -22 °C |
| Boiling point | 121 °C(lit.) |
| density | 1622.69±0.01 kg/m3 at 20 °C (range 10-50°C) |
| vapor density | 5.83 (vs air) |
| vapor pressure | 13 mm Hg ( 20 °C) |
| refractive index | n20/D 1.505(lit.) |
| Fp | 120-121°C |
| storage temp. | 0-6°C |
| solubility | water: soluble0.15g/L at 25°C |
| form | Liquid |
| color | APHA: ≤10 |
| Water Solubility | Miscible with alcohol, ether, chloroform, benzene and hexane. Slightly miscible with water. |
| FreezingPoint | -22.0℃ |
| λmax | λ: 290 nm Amax: 1.00 λ: 295 nm Amax: 0.30 λ: 300 nm Amax: ≤0.20 λ: 305 nm Amax: 0.10 λ: 350 nm Amax: 0.05 λ: 400 nm Amax: 0.03 |
| Merck | 14,9190 |
| BRN | 1361721 |
| Henry's Law Constant | 4.97 at 1.8 °C, 15.5 at 21.6 °C, 34.2 at 40.0 °C, 47.0 at 50 °C, 68.9 at 60 °C, 117.0 at 70 °C (EPICS-GC, Shimotori and Arnold, 2003) |
| Exposure limits | TLV-TWA 50 ppm (~325 mg/m3) (ACGIH), 100 ppm (MSHA and OSHA); TLV-STEL 200 ppm (ACGIH); carcinogenicity: Animal Limited Evidence. |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, alkali metals, aluminium, strong bases. |
| CAS DataBase Reference | 127-18-4(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Tetrachloroethylene(127-18-4) |
| EPA Substance Registry System | Ethene, tetrachloro-(127-18-4) |
| Safety Information |
| Hazard Codes | Xn,N,T,F |
| Risk Statements | 40-51/53-23/25-11-39/23/24/25-23/24/25 |
| Safety Statements | 23-36/37-61-45-24-16-7 |
| RIDADR | UN 1897 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KX3850000 |
| Autoignition Temperature | 260℃ |
| TSCA | Yes |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 29032300 |
Company Profile Introduction
Henan CoreyChem Co., Ltd, based on the original Zhengzhou Cote Chemical Research Institute, be brave in absorbing highly educated talents & overseas returnees; actively responded to Zhengzhou City High-tech Zone Government’s Special Care Policy, reorganized and founded in National University of Science and Technology Park, which is a high-tech, stock enterprise of high-end chemical Custom synthesis;The park was created by the People's Government of Henan Province, and proved by Ministry of Education and the National Science & Technology, taking the construction mode of "many college a park, and common development", mainly depends on Zhengzhou University and Henan University’s scientific research and talent advantage to set up Universities, scientific research institute and enterprise scientific research achievements transformation platform, to make high-tech enterprises incubate, is the new high-tech talent gathering base, high and new technology industry enterprise radiation base, colleges and universities technological innovation base.
Henan Coreychem Co., Ltd, facing global High-tech pharmaceutical raw materials, high complex new type intermediates, fine chemicals custom synthesis, scale-up production and Rare chemicals trade. Corey have well-equipped machine, strong technical force and considerate marketing team service. We also have rich experience advantage in basic research, small scale process development, scale-up, industrial technology development & production and cost control.
- Since:2014-12-17
- Address: No.967,15th Floor,Unit 7, Building 1, No.70 of DianChang Road, High-tech Development Zone, Zhengzho
INQUIRY

