2-Amino-5-chloropyridine
| Price | USD1.00 |
| Packge | 1kg |
- Min. Order:1kg
- Supply Ability:100kg
- Time:2019-07-06
Product Details
- Product Name2-Amino-5-chloropyridine
- CAS No.1072-98-6
- EINECS No.214-020-4
- MFC5H5ClN2
- MW128.56
- InChIKeyMAXBVGJEFDMHNV-UHFFFAOYSA-N
- AppearanceCrystalline PowderBeige to beige-brown
- Melting point 135-138 °C (lit.)
- Boiling point 127-128 °C/11 mmHg (lit.)
- Water Solubility 1 g/L (20 ºC)
- storage temp. 2-8°C
- density 1.2417 (rough estimate)
| Product Name: | 2-Amino-5-chloropyridine |
| Synonyms: | 2-Amino-5-chloropyridine ;2-Amino-5-chloropyridine;2-AMINO-5-CHLOROPYRIDINE 5-CHLORO-PYRIDIN-2-YLAMINE;5-Chloro-2-pyridineamine;5-Chloro-a-aminopyridine;2-Amino-5-chloropyridine ,98%;2-Amino-5-chlorophridine;2-AMINO-5-CHLOROPYRIDINE FOR SYNTHESIS |
| CAS: | 1072-98-6 |
| MF: | C5H5ClN2 |
| MW: | 128.56 |
| EINECS: | 214-020-4 |
| Product Categories: | Bromides;Pyridines;Pyridines, Pyrimidines, Purines and Pteredines;Pyridines derivates;Chloropyridines;Halopyridines;C5Heterocyclic Building Blocks;Halogenated Heterocycles;Heterocyclic Building Blocks;Heterocycle-Pyridine series;amine| alkyl chloride;PYRIDINE;Nitrogen cyclic compounds;FINE Chemical & INTERMEDIATES;Amines;blocks |
| Mol File: | 1072-98-6.mol |
![]() |
|
| 2-Amino-5-chloropyridine Chemical Properties |
| Melting point | 135-138 °C(lit.) |
| Boiling point | 127-128 °C11 mm Hg(lit.) |
| density | 1.2417 (rough estimate) |
| refractive index | 1.5110 (estimate) |
| Fp | 160 °C |
| storage temp. | Store below +30°C. |
| solubility | 1.0g/l |
| form | Crystalline Powder |
| color | Beige to beige-brown |
| Water Solubility | 1 g/L (20 ºC) |
| BRN | 108735 |
| InChIKey | MAXBVGJEFDMHNV-UHFFFAOYSA-N |
| CAS DataBase Reference | 1072-98-6(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 2-Amino-5-chloropyridine(1072-98-6) |
| EPA Substance Registry System | 2-Pyridinamine, 5-chloro-(1072-98-6) |
| Safety Information |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 22-24/25-37/39-26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Harmful |
| HazardClass | IRRITANT |
| HS Code | 29333999 |
Company Profile Introduction
Henan CoreyChem Co., Ltd, based on the original Zhengzhou Cote Chemical Research Institute, be brave in absorbing highly educated talents & overseas returnees; actively responded to Zhengzhou City High-tech Zone Government’s Special Care Policy, reorganized and founded in National University of Science and Technology Park, which is a high-tech, stock enterprise of high-end chemical Custom synthesis;The park was created by the People's Government of Henan Province, and proved by Ministry of Education and the National Science & Technology, taking the construction mode of "many college a park, and common development", mainly depends on Zhengzhou University and Henan University’s scientific research and talent advantage to set up Universities, scientific research institute and enterprise scientific research achievements transformation platform, to make high-tech enterprises incubate, is the new high-tech talent gathering base, high and new technology industry enterprise radiation base, colleges and universities technological innovation base.
Henan Coreychem Co., Ltd, facing global High-tech pharmaceutical raw materials, high complex new type intermediates, fine chemicals custom synthesis, scale-up production and Rare chemicals trade. Corey have well-equipped machine, strong technical force and considerate marketing team service. We also have rich experience advantage in basic research, small scale process development, scale-up, industrial technology development & production and cost control.
Recommended supplier
-
VIP4年
- Gravitas Pharma Pvt Ltd
- 2-Amino-5-Chloro Pyridine 1072-98-6 98%
- Inquiry
- 2026-05-18
-
VIP0年
- Gravitas Pharma Pvt Ltd
- 2-Amino-5-Chloro Pyridine 1072-98-6 98%
- Inquiry
- 2026-05-18
-
VIP3年
- Ina pharmaceuticals Pvt Ltd
- 1072-98-6 2-Amino-5-chloropyridine 99%
- Inquiry
- 2026-03-30
-
VIP0年
- Ina pharmaceuticals Pvt Ltd
- 1072-98-6 2-Amino-5-chloropyridine 99%
- Inquiry
- 2026-03-30
-
VIP3年
- Navone Specialties (OPC) Pvt Ltd
- 2-Amino-5-chloropyridine 99%
- Inquiry
- 2026-03-17
-
VIP0年
- Navone Specialties (OPC) Pvt Ltd
- 2-Amino-5-chloropyridine 99%
- Inquiry
- 2026-03-17
-
VIP1年
- SAKEM LLP
- 1072-98-6 2-Amino-5-Chloro Pyridine 98%
- Inquiry
- 2025-11-13
-
VIP1年
- Lorven Biologics Pvt Ltd
- 2-Amino-5-Chloro Pyridine 98%
- Inquiry
- 2025-10-06
- Since:2014-12-17
- Address: No.967,15th Floor,Unit 7, Building 1, No.70 of DianChang Road, High-tech Development Zone, Zhengzho
INQUIRY

